Jak skakać wysoko

0

Aby lepiej zrozumieć procedurę skoku, podzielimy go na poszczególne fazy: faza przygotowawcza, zakrawędziowanie deski, ruch latawca, wybicie, zaciągnięcie baru, faza lotu, faza lądowania i odjechania.

1. Przygotowanie do skoku

Zacznij od nadania desce odpowiedniej prędkości. Bardzo ważne, aby przez cały czas mocno trzymać krawędź i nie pozwolić desce na ześlizg. Ciężar ciała rozłóż równomiernie na nogi, uginając oba kolana. Ustaw ręce blisko środka baru i steruj samymi nadgarstkami. W tej fazie latawiec może się znajdować bliżej wody – to zwiększy kontrolę nad deską.

Błędy:
zbyt ostre na wiatr, a w związku z tym wolne płynięcie przed skokiem, odpuszczanie krawędzi.

Wskazówka
Jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać krawędzi przed skokiem, zmniejsz rozmiar latawca. Odpowiednio dobrany rozmiar zapewnia szybkość i ostry kurs, co jest kluczowym elementem wysokich skoków. Pamiętaj, że latawiec ma najlepsze właściwości nośne na maksymalnie odpuszczonym trymerze.

2. Zakrawędziowanie deski

Odpuść bar do momentu, aż linki sterujące będą tylko minimalnie napięte, tak aby latawiec był sterowny. Zawieś się mocno na trapezie, dociążając deskę, i odchyl plecy w kierunku wody. Przenieś ciężar ciała lekko na piętę tylnej nogi, skręć głowę oraz tylne ramię w stronę wiatru. To ułatwi mocniejsze wyostrzenie deski na końcowym etapie.

Błędy:
zbyt mocne i zbyt wolne wyostrzenie powoduje utratę prędkości, brak dociążenia bioder nie zapewnia odpowiedniej przeciwwagi dla latawca, brak ruchu skrętnego ciała osłabia skuteczność wyostrzenia,
całkowite prostowanie przedniej nogi powoduje zmniejszenie krawędzi czynnej deski.

Wskazówka
Możesz zdjąć z baru przednią rękę, aby całe ramię obróciło się w stronę wiatru. Dobrze opanuj tzw. „pop”.

3. Ruch latawca

Na odpuszczonym barze przenieś zdecydowanym ruchem latawiec z godziny 11.00 na godzinę 12.00 (lewy hals). Im mocniej zakrawędziujesz deską i odchylisz ciało na wiatr, tym bardziej linki będą napięte przy wybiciu. Musisz zgrać ruch latawca na godzinę 12.00 z momentem, kiedy linki są najbardziej napięte.

Błędy:
latawiec poprowadzony za daleko za zenit spowoduje efekt wahadła, za wolny ruch latawca.

Wskazówki
Jeżeli chcesz wygenerować więcej siły, wykonaj szybszy ruch latawcem z godziny 11.00 na 12.00. Jeżeli masz latawiec typu C, wykonaj bardziej zdecydowany ruch z godziny 10.30 na 1.00.

Jak skakać wysoko na kajcie

Jak skakać wysoko na kajcie

4. Wybicie

Gdy latawiec jest na godzinie 12.00, wybij się z tylnej nogi pionowo do góry.

Błędy:
wybicie do przodu z wiatrem, nietrzymanie krawędzi do końca i za wczesne wybicie

Wskazówka
Nie wybijaj się z załamującej się fali (możesz spowodować rotację ciała).

5. Zaciągnięcie baru

Zaciągnij drążek dopiero wtedy, gdy kite jest w zenicie, tuż po wybiciu.

Błędy:
zbyt wczesne zaciągnięcie baru, odpuszczenie baru w czasie lotu.

Wskazówka
Wytrymuj linki główne.

6. Faza lotu

Podciągnij kolana pod klatkę piersiową, deskę trzymaj przed sobą. Staraj się unikać niepotrzebnych ruchów. Po skoku trzymaj cały czas zaciągnięty bar, kontrolując pozycję latawca samymi nadgarstkami.

Błędy:
niestabilna pozycja ciała, odpuszczenie baru w czasie lotu.

Jak skakać wysoko na kajcie

Jak skakać wysoko na kajcie

Wskazówka
Podczas długich skoków warto wykonywać lekkie ruchy latawcem, wychylając go względem zenitu raz w jedną, raz w drugą stronę. Dzięki temu możesz dostać dodatkowe noszenie i unikniesz wpadnięcia pod latawiec w momencie lądowania. Trzymaj ręce blisko środka baru i spójrz w kierunku jazdy, aby uniknąć rotacji.

 

7. Faza lądowania i odjechania

Skieruj latawiec w stronę, w którą płyniesz. Skieruj deskę mocno z wiatrem i zamortyzuj lądowanie, uginając nogi.

Błędy:
zbyt szybki powrót latawca w kierunku płynięcia = pociągnięcie do przodu i wywrotka, zbyt późny powrót latawca na stronę płynięcia = brak odpłynięcia, deska skierowana pod wiatr, zbyt mocne obciążenie tylnej nogi, co spowoduje wywrotkę.

Wskazówka
Do miękkiego lądowania po długich lotach użyj kiteloopa. Możesz go wykonać, zaciągając zarówno tylną, jak i przednią rękę (downloop). Downloop wykonaj, gdy latawiec przed lądowaniem znajdzie się lekko za zenitem względem kierunku jazdy. Standardowy kiteloop wykonaj, zaciągając bar tylną ręką, kiedy latawiec znajdzie się lekko przed zenitem względem kierunku płynięcia. Nie odpuszczaj baru podczas robienia kiteloopów!!!

Wskazówki ogólne

Dobierz wielkość latawca w taki sposób, aby mieć maksymalną moc – masz z trudem podchodzić pod wiatr. Zbyt duża moc na latawcu spowoduje, że nie będziesz w stanie trzymać krawędzi. Mniejsze deski są pomocne na płaskiej wodzie, natomiast większa deska będzie lepsza na akwenie z tzw. czopem. Większe stateczniki (np. 6 cm) pomogą w trzymaniu krawędzi. Do pierwszych wysokich lotów używaj latawców typu freeride o powierzchni 9–10 m2. Mniejszy latawiec będzie zbyt agresywny, a większy za wolny. Pierwsze skoki wykonuj na płaskiej wodzie, a następnie szukaj tzw. małych ramp, czyli niedużych fal, z których możesz się wybić. Najwyższe skoki wykonasz na dużych falach, wybijając się na ich szczycie. Do ekstremalnie wysokich skoków wkładaj kamizelkę typu impact, używaj specjalnych stoperów do uszu (ochronią błonę bębenkową podczas upadku) lub kasku koniecznie z osłoną na uszy! Sprawdź stan linek głównych.

Autor: Andrzej Stawicki Airman

Share.

About Author

Comments are closed.